Počítač a jeho vliv na naše zdraví

V posledních letech přibývá nemocí z povolání. Jak dokazují lékařské výzkumy, platí to i v případě, že celou pracovní dobu strávíme u počítače. Odborníci proto doporučují, abychom při práci s počítačem dodržovali několik zásad. Tak, aby se negativně nepodepsal na našem zdraví.

Možná si to uvědomuje jen málokdo z nás, ale i uspořádání pracoviště ovlivňuje náš pracovní výkon u počítače. Je proto nutné nejprve zkontrolovat jak osvětlení, tak umístění všech součástí počítače a pořídit si vhodnou pracovní  židli. Poté se můžeme zaměřit na to, jak vlastně při práci s počítačem sedíme, protože existují i nesprávné polohy sezení, které naší páteři mnoho neprospívají. Podle údajů celosvětových statistik trpí bolestí zad až 70 % osob, které tráví u počítače víc jak čtyři hodiny denně.

Podobně jako fyzická práce, tak i práce s počítačem má svůj vlastní režim. Pravidelně bychom měli střídat klid a pohyb, napětí s uvolněním a pracovní soustředění s přestávkou. Na pravidelné, i když třeba krátké cvičení bychom si také měli vyčlenit čas. Lékaři   doporučují řadu zdravotních cviků, které osvěží nejen naše tělo, ale napomohou nám i k lepší koncentraci.

Lidé, kteří intenzivně a často pracují u monitoru počítače, také obvykle trpí únavou očí a někdy i psychickými problémy. Také z toho důvodu jsou krátké relaxační přestávky při práci s počítačem nutností. Přesto se odborníci neshodují v názoru, že by měl počítač na lidské zdraví škodlivý vliv. Spíše jde o to, jak u něj sedíme, zda máme kvalitní monitor či zda jsme si pořídili správné osvětlení. I v tomto případě platí, že zdraví máme především ve svých rukou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *