Jak jsem investoval na Bankeratu

Jak jsem investoval na Bankeratu

Dnešní článek bude o tom, jak jsem se snažil vydělat peníze na půjčkách a jak se mi to moc nepovedlo. Možná jen malá trpělivost s žadateli o půjčku, možná chtělo jen vydržet déle, těžko říci, ale začněme hezky od počátku.

Už je to dávno, co jsem se dověděl o serveru bankerat.cz, který sdružuje poptávku po půjčkách a investory, kteří jsou ochotni tuto půjčku nabídnout. Půjčky nejsou bankovního charakteru a tak se zde sdružují žadatelé o půjčky různého druhu, zpravidla lidí, kteří již mají záznam například v Solusu nebo exekuci či jiný průšvih. V dnešní době stačí zaplatit pozdě fakturu za telefon a již se nacházíte na blacklistu bank takže to není zase tak těžké dostat se na nemilost banky.

Jak to funguje

Bankerat funguje tak, že žadatelé o půjčku zadají poptávku – aukci na požadovanou částku a na nejvyšší úrok, který jsou schopni investorům zaplatit. Na tuto poptávku reagují investoři a nabízejí buď celou poptávanou částku, nebo jen část peněz a nabízejí úroky, které za půjčení chtějí. Žadatel o půjčku se pak rozhodne dle nabídek a především dle výše roční úrokové sazby pro některou z nabídek. Poté je v jeho moci aukci ukončit nebo ji nechat běžet dále. Každopádně po skončení aukce proběhne ověřování osobních údajů žadatele a následně odchází smluvní dokumentace žadateli. Ten podepíše smlouvu, vyplní potřebná lejstra jako je např. zajištění směnkou, doklad o adrese trvalého pobytu a třeba kopii dvou průkazů totožnosti. Následně zasílá zpět Bankeratu, co by administrátorovi půjčky. Ten zašle smlouvu investorovi, který podepíše a zašle. Tím je smlouva uzavřena.

Jak bych postupoval jako žadatel

Chvíli se vžiju do situace, kdy jsem žadatel. Chci si koupit ojeté auto a potřebuju půjčit 30 tisíc korun. Vystavím aukci a dám, že ročně jsem schopen zaplatit 40% úrok. Přijdou mi nabídky, vyberu pro mě nejvýhodnější a obratem ukončuji aukci, abych dostal dokumenty co nejdříve. Chci si přeci půjčit peníze a na auto se těším, takže jednám rychle. Přijdou dokumenty, vše přečtu a pokud souhlasím podepíšu, zasílám zpět a nemůžu se dočkat až investor podepíše a zašle peníze. Chci přece své auto nebo vybavení domácnosti a pokud jsem si už půjčil jinde sdělím to bankeratu aby smlouvy stornoval.

Jak jsem se stal investorem

A nyní již přichází má zkušenost s tím, jak jsem se stal investorem. Získal jsem ze zrušeného důchodového připojištění nějaké peníze, které mi jen tak leží na účtech. Úročení v bance není Jak jsem chtěl investovat na bankeratumoc výhodné a tak jsem si pohrával s myšlenkou, že bych mohl peníze půjčovat na bankeratu. Jen si to spočítejte. Rozpůjčujete peníze 2 lidem, ti platí, pak z části vrácených peněz půjčíte třetímu a tak dále. Lidé vám platí a z jedné půjčky máte úrok například 2 tisíce z jiné klidně za 2 roky i celkově 10 tisíc.  Stal jsem se proto investorem, abych nenechal peníze ležet ladem, ale aby vydělaly více, než na běžných úrocích v bance. Ne nadarmo se říká, že peníze dělají zase peníze. Je to pravda a tak jsem si chtěl něco přivydělat.

5x bych investoval

Nejprve jsem reagoval na několik poptávek na půjčku v hodnotě 10 tisíc korun. Z asi 6 nabídek, které jsem učinil byly 2 vyslyšeny a já se těšil na roční úrok celkově kolem 4 tisíc korun. Bankerat začal ověřovat osobní údaje. Prvními žadateli (na bakeratu se vedou lidé jako dlužníci) odešla dokumentace druhý den. Druhému žadateli však nikoliv, jelikož jeho adresa byla na Obecním úřadě a tak byla jeho žádost zrušena. Nevadí, říkal jsem si a čekal jsem, než dotyčný podepíše dokumenty a zašle je zpět bankeratu. V sekci investic můžete sledovat stav investic ale dlouho se nic nedělo. Psal jsem proto na bankerat, abych zjistil jaká je běžná doba, kdy se jim smlouvy vracejí. Prý běžně do 14 dnů, pokud je náročnější vyřízení dokumentace tak i po delší době. Avšak kromě ověření údajů a kopie dokladů totožnosti jsem nic nepožadoval. Smlouva se nevrátila a po 30 dnech od odeslání dokumentů došlo k jejímu automatickému stornování. No nic, povzdechl jsem si a otevřel znova poptávky po půjčkách. Odpověděl jsem opět na několik půjček a světe div se, žadatelům se líbila moje nabídka a já měl najednou půjčit 2x 30 tisíc korun. Zaradoval jsem se, protože úroky zvlášť při 2 leté splatnosti jsou velice hezké. Radoval jsem se předčasně, jelikož ani jedna smlouva se od uživatelů nevrátila.

Blokování peněz

Ani by mne tak nevadilo, že se tito žadatelé o půjčku neozvali ale problém je v tom, že pro ně po dobu jednoho měsíce musíte mít peníze připraveny a nemůžete si dovolit dát nabídku do dalších půjček, protože nevíte, zda se během měsíce vrátí smlouva od žadatele, kterému jste slíbili půjčit peníze. Samozřejmě není podmínkou podepsat smlouvu a peníze opravdu půjčit na druhou stranu jistě chcete být dobrý investor a tak si nechcete kazit jméno a reputaci tím, že budete slibovat peníze a ve chvíli, kdy vám dorazí smlouvy se na to vykašlete a peníze nepůjčíte. Avšak měsíc je dlouhá doba a vy jste už mohli mít nazpět první splátku vašich peněz a tak zamrzí, že žadatelé nakonec smlouvy bankeratu ani nepošlou. Stačilo by, pokud by se ozvali bankeratu, že si to rozmysleli. Ten by žádosti zrušil a vám jako investorovi by se peníze uvolnili pro jiné účely nebo pro další půjčky.

Půjčovat už nebudu

Na základě těchto poznatků jsem dospěl k názoru, že nápad s investicemi na bankeratu nebyl asi tak dobrý, jak jsem si představoval. Dal jsem ještě několik nabídek z nichž jedna byla akceptována. Smlouvy byly odeslány 30.10. 2013 a co myslíte, už se vrátily

Všechno zlé je k něčemu dobré

Jako všechno negativní má i toto svá pozitiva. Půjčením penz riskuji, že mi je dlužník nebude splácet a bankerat je z něj bude muset vymáhat. Tím, že jsem žádné peníze nepůjčil se tomuto riziku nevystavuji a tak mám sice stále ten stejný obnos peněz, které jsem měl před několik měsíci, ale nemusím řešit problémy s případnými dlužníky.

1 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *