Geocaching ve zkratce

Geocaching ve zkratce

Geocaching je celosvětová hra spojující vášnivé turisty, adrenalinové dobrodruhy, fotografy, ale i lidi, co prostě touží jen získat nějaký ten bod za vyhledání pokladu. Je to hra vhodná pro všechny věkové kategorie, co netouží jen sedět doma, ale chtějí se podívat i do nových míst, kam by je třeba nikdy v životě nenapadlo jít. A o co tedy vůbec jde?

keška s trackovacím předmětem

Nadšený kačeři, jak se hledačům pokladů říká česky, založí svůj poklad a ukryjí na nějaké místo. Poté ho zapíší do seznamu na webové stránky a udají jeho polohu. Poklad, nebo-li česky jednoduše keška, je většinou plastový box různých velikostí, opatřen samolepkou že se jedná o geocaching. Každá keška má svůj název a svůj příběh, popřípadě také úkol, který je nutno splnit. V kešce bývá zápisník a tužka, kam se zapisují kačeři, který poklad nalezly. Do kešek se dávají různé předměty na výměnu, většinou to jsou hračky pro děti z kinder vajíček, přívěšky, dárkové předměty menších velikostí menší hodnoty. Také tu můžete nalézt takzvaná CWG, což jsou dřevěná kolečka s logem kačera. Nebo trackovací předměty, přívěšky, mince, který mají na sobě vyznačený unikátní kódy. Tyto předměty mají většinou za úkol putovat z jedné kešky do druhé, žádný kačer si je proto nemůže nechat u sebe po delší dobu, ale opět je vložit do nějaké další kešky. Také se zapisují na webové stránky, aby o nich majitel tohoto předmětu měl přehled, kde se zrovna vyskytuje. Kačer, který našel kešku, dává o tomto vědět následně na webové stránky, kde má svůj profil.

Kešky se vyskytují opravdu na různorodých místech, od těch nejlehčích, kde třeba stačí zastavit jen u silnice na odpočívadle, až po ty nejtěžší, kdy už musíte mít pro odlov například i horolezecké vybavení. Jsou i takové, které se ukazují jen večer po setmění. U každé kešky v seznamu je uvedeno o jakou obtížnost se jedná /v terénu/ a jaké je poklad velikosti. Nejmenší kešky mají micro velikost, ty se hledají asi nejobtížněji, neboť mají opravdu různé tvary. Zde se to nápady na microkešky jen hemží. Nebývají v nich tužky, ani žádné předměty, na logování slouží většinou jen kousky papírků, neboť se do nich nic jiného nevejde.

A jak se poklady vůbec hledají? Jednoduché typy kešek mají přímo napsané souřadnice, na kterých je naleznete. Pak jsou další druhy kešek, kde musíte správně vyluštit zadání, aby se Vám odkryla jejich správná poloha. Nebo jsou sériové, takzvané multikešky, kde jdete od jedné ke druhé, od druhé ke třetí, než dojdete k té finálové. K tomuto všemu potřebujete vybavení s GPS signálem, což dneska mají všechny moderní mobilní telefony, tablety, nebo prostě GPS navigace. Na internetu se dá stáhnout množství aplikací zobrazující mapy a navigaci. Některé z nich mají v sobě přímo geocaching aplikován, takže se na mapách zobrazují Vámi vybrané kešky v okolí.

co se v kešce může ukrývat

Na závěr pár rad pro slušné kačery. Chovejte se v blízkosti pokladu obezřetně a nenápadně. Poklady nebývají na soukromých pozemcích, ale vždy veřejně přístupné. To znamená, že k jejich nalezení není třeba ničení majetku nebo okolní přírody. Dávejte si pozor, zda Vás někdo nesleduje při odkrývání, nebo ukrývání. Kešku dávejte vždy na to samé místo, kde jste jí nalezly a řádně zamaskujte. Nevkládejte do ní žádný odpad, ale jen hodnotné věci, neberte si z ní nic, aniž byste něco vložily na oplátku zpět. Neničte jí. Pokud kešku nenaleznete v úkrytu, nebo je poničená, dejte o tom vědět jejímu majiteli.

Při geocachingu najdete i nové přátele, zábavu, dobrodružství, nový smysl pro objevování zajímavých míst. Zpestřete si svoje pracovní cesty, nebo delší cesty na dovolenou hledáním kešek podél Vaší trasy a cesty už nebudou tak nudné a dlouhé.

www.geocaching.com pro vytvoření vlastního profilu a získání více informací

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *