Jak jsem dělal realitního makléře

Jak jsem dělal realitního makléře

Další z příběhů, který můžu napsat, protože jsem jej zažil bylo, když jsem zůstal bez práce a jelikož nikde nebyla žádná práce zkusil jsem realitního makléře, protože na to nepotřebujete žádné speciální dovednosti, tedy pokud nepočítám prestižní realitky, které vybírají pečlivě nejen podle zkušeností ale také vzhledu a jiných kritérií.

Když jste bez práce berete všechno

Po 5 letech jsem dobrovolně opustil zaměstnání, protože můj nadřízený už nebyl snesitelný. Byl to sice jediný důvod mého odchodu, ale docela vážný. Během výpovědní doby jsem chodil na pohovory do různých společností, ale většina jednání ztroskotala na tom, že jsem byl ve výpovědní lhůtě a daná společnost nechtěla 2 měsíce čekat. Tak to šlo po celé dva měsíce, až najednou skončila výpovědní doba a ejhle, zůstal jsem bez práce. Nadále jsem procházel denně inzeráty, odpovídal a chodil na pohovory. Nic. Bývalý kolega z call centra mi doporučil jednu realitku, kde bych mohl navolávat makléřům schůzky s klienty. Jednalo se o jednu z Realitních společností České Spořitelny, takže docela prestižní realitka. Po pohovoru následovalo v celkem rychlém sledu školení, nový zápis do živnostenského rejstříku, kde jsem si přidal makléřskou činnost, ještě koupit hezké sako a jdeme na to. Z navolávání mě nakonec v realitce přemluvili, abych zkusil rovnou dělat makléře, proto to sako a zápis do živnostenského listu.

Měsíce bez peněz

V každé slušné realitce vám na pohovoru řeknou, že je dobré mít na několik měsíců finanční rezervu, protože než začnete s obraty tak to prostě trvá. Měl jsem naspořeno asi na dva měsíce. Jako každý realitní agent jsem začal pronájmy. Ráno si navolal nějaké schůzky na pronájem, odpoledne tam jel a večer zadal do systému. Navolávání není pro každého. Téměř každý na druhé straně vás pošle do háje, takže silná vůle a obrnění se pevnými nervy jsou základními předpoklady proto, aby to člověk nevzdal za jediný den. Po první navolané schůzce jsem měl neuvěřitelnou radost. Když schůzka proběhla a klient souhlasil se zadáním údajů do systému měl jsem radost ještě větší. Den za dnem jsem si vytvářel portfolio bytů a domů k pronájmu a netrvalo to ani měsíc a začali se ozývat první zájemci na prohlídky. Z mé první prohlídky jsem byl neuvěřitelně nadšený, konečně jsem měl potenciální zájemce o pronájem a v podstatě jsem si mohl v tu danou chvíli již vydělat své první peníze.

Vše bylo na dobré cestě

Vše se tedy dle vedoucích manažerů rozjíždělo dle plánu. Volal jsem na nové náběry, chodil na prohlídky s klienty a obvolával klienty již nabraných nemovitostí. A zde opět musíte mít nervy ze železa. V den prohlídky hodinu před zavoláte zájemci, abyste se ujistili, že prohlídka platí. Ujistí vás, že ano ale za hodinu na místě není a telefon vám nebere. Ani bych se o tom Jako realitní makléř můžete domy prodávat nebo pronajímatnezmiňoval, kdyby šlo o ojedinělý případ, bohužel se to stávalo často. Velmi často se stalo také to, že jsem se v den prohlídky zájemci nedovolal, ale na místo jsem se dostavil včas, avšak zájemce nikoliv. Mnohdy jsem z 5 zájemců, které jsem měl naplánované po 20 minutových intervalech provázel jen jednoho, ostatní se nedostavili, bez omluvy samozřejmě. Smysl pro povinnost a morálka lidí neskutečně upadá. I zde je proto dobré mít nervy Železného Gekona. Čas ubíhal, ale nepodařilo se pronajmout byť jediný byt, dům či kancelář.

Začal jsem dělat prodeje

V realitce mi radili jediné. Vykašlat se na pronájmy a začít dělat prodeje. Jestliže jsem si u pronájmů stěžoval na lidi po telefonu tak to nic nebylo proti lidem, kteří nemovitosti prodávají. Samozřejmě chápu je, volá jim několik realitek bezprostředně po zveřejnění inzerátu a asi je to nepříjemné, ale i přesto dostat se na prodej domu chtělo umění. Dohromady jsem za měsíc nabral asi 6 bytů či domů k prodeji, což bylo neuvěřitelně málo, ale součtu s pronájmy a s nemovitostmi, které jsem „zdědil“ po makléřích, kteří odešli jsem měl v nabídce přes 60 nemovitostí. Avšak peníze docházely a jejich přísun byl k nedohlednu.

Výdělek 2500 Kč za 3 měsíce

V realitce nemáte hodinovou mzdu, makáte převážně celý den, večer prohlídky a také zabité víkendy. Čas si prostě nevyberete. Vše děláte zdarma a doufáte, že se vám podaří prodat či pronajmout. Já jsem se dostal u prodeje do fáze rezervační smlouvy a složení rezervačního poplatku. Protože jsem byl ale už opravdu bez peněz a nemohl jsem tak fungovat dále povedlo se mi najít jinou práci. Symbolicky jsem v můj poslední den v realitní kanceláři udělal můj první a poslední pronájem, za který jsem získal provizi cca 2500 Kč, což byl můj jediný výdělek za 3 měsíce. Náklady na auto, benzín případně jakoukoliv dopravu jsem si nesl pochopitelně sebou. Reklamu zajišťovala realitní kancelář, přesto jsem nedokázal vydělat si aspoň na jeden měsíc fungování coby realitní makléř a tiše závidím všem, co to umí. Nemám potřebu se hájit, protože jsem nic nedokázal, ale většina makléřů z dané pobočky dopadla stejně jako já a fluktuace byla opravdu velká. Možná špatná volba realitky, možná za tím neúspěchem stojím jen já sám a nikdo jiný, nevím, ale co na tom záleží, když výsledek byl takový, že jsem se tímto zaměstnáním prostě nemohl živit?

Závěr

Vždy jsem si přál dělat realitního makléře, vodit lidi po prohlídkách a komunikovat s nimi. A ano, ty prohlídky s lidmi mě opravdu bavily, ale nabrání nemovitosti na prodej nebo pronájem v současné době je jen pro velmi otrlé povahy. Dobře tedy rozmyslete, zda do toho chcete jít, každopádně je nutné mít finanční rezervu aspoň na 3 měsíce dopředu, protože nelze očekávat, že během této v realitách krátké doby vyděláte dostatek na pokrytí vašich měsíčních nákladů.

Z pohovorů vím, že některé realitní kanceláře za měsíční paušál, který jim platíte vám denně navolají jeden náběr. Ovšem zda pak prodáte je věc jiná a platit měsíční paušál bez jistého výdělku a především bez jakéhokoliv výdělku je prostě v dnešní době dost na hraně a nemůže si to dovolit každý.

7 Comments

 1. Martin

  Udivuje mě jak někdo má energii pro to napsat tento článek “o neschopném člověku” místo toho aby tu energii věnoval do toho, aby neschopný nebyl. 
  Jen pro okraj, práce realitního makléře není jen o volání a vnucování se lidem. Co takhle kooperace s makléři? Co takhle osobní marketing? Co takhle přístupný katastr nemovitostí? Co takhle – líná huba holé neštěstí? 
  95% makléřů jsou nemehla co do půl roku skončí a takhle se to opakuje donekonečna, ošklivé oblečení, levné auto, o obchodu nevědí nic, neumějí argumentovat, neumějí podávat ruku atd atd je toho spousta. 
  Minulý rok jsem vydělal pes 2,7mil na provizích, věřte, že tato práce jde dělat velmi efektivně.

 2. Karel Ulic

  Reakce na zoufalce Martina :
  Podle těch nesmyslů, co jsi napsal o práci realitního makléře, podle částky, kterou jsi uvedl, že jsi vydělal za rok je všem opravdovým makléřům jasně  že meleš sračky. Velmi schopný makléř vydělá okolo 1 mil. za rok, takže odfrc se trapně vytahovat dále. 

 3. honza

  Náhodou mě se ten článeček líbí. Ukazuje, že tuto práci nemůže dělat každé vemeno. Většina majitelů nemovitostí si myslí, že prodat nemovitost je sranda. Vyhodím inzerci s cenou, kterou si představuji, přijde řada zájemců, já si vyberu kdo dá nejvíc, vezmu peníze přinesené v igelitce a pak to přepíšem na katastru. K čemu potřebuji rk?

  Nebo – tato rk je špatná, protože mi říká, že můj RD je prodejný max. za 1 500 000,- a já chci 2 000 000. A tato rk je dobrá, protože říká, že mi ji za2 000 000,- prodá.

  Ještě se mi “líbí ” že provize 5% je vysoká. Většina lidí kupuje nemovitost jednou za život a 5% je moc. Tak jsem si propočítal, že za jídlo “zbytečně” zaplatí podstatně víc, než nějakých 5% z ceny nemovitostí a nikomu to nevadí.

 4. Pavla Temrová

  Na vlastní příkladu vím, že se v realitách dají vydělávat velmi slušné peníze, ale je to soubor spousty dovedností a neustálého se sebevzdělávání, ty prohlídky jsou to uplně poslední. Studovat občanský zákoník, stavební zákon, katastrální zákon, budovat svůj osobní marketing a hýčkat si vztahy se svými klienty. Makléřina je řemeslo, které se brousí a učí roky. Začátky byly těžké, napsala jsem o tom i knížku Realitní kuchařka. Trvalo mi skoro rok, než jsem vydělala první větší peníze, ale pokryly mi výdaje za předchozí rok. Nikdy to nezapomenu, nejlepší byl pocit, že jsem majtelům pomohla vyřešit jejich situaci a o všechno se postarala, nosila jsem je na rukou a oni se za to odvděčili krásnou referencí a osobním doporučením – tohle je ten klíč. Taky záleží jestli člověk pracuje sám na sebe nebo pod někým, pod někým se do pravých otáček dostane rychle, ale musí za to platit a oprávněně, protože i ta firma s ním má nemalé náklady. Pokud vás láká práce v realitách, jděte si za svým snem, přeju vám hodně štěstí, bude to chtít trpělivost a snahu stále se zdokonalovat.

  1. Jarolím

   Paní Temrová, děkuji za Váš příspěvek, uplně náhodou jsem na něj narazil a ani nevím, jestli reakci na něj kdy přečtete, jsem Váš klient (Jarolímkovi, prodej bytu Podvinný mlýn v Libni, srpen 2019), moc jste nám tehdy pomohla a Knížku Realitní kuchařka doporučuji, je výborná. Práce v realitách není pro každého. Vidina rychlých peněz se rozplyne jako obláček, když člověk pochopí, co všechno se k tomu váže… (vlastní zkušenost)

 5. Marek Paulů

  Mám z prodeje našeho domu kousíček od Prahy zkušenosti s realitní kanceláří Edox reality, díky které se nám podařilo rychle vyřešit naše finanční závazky, protože dokázala najít kupce asi za 16 dnů od naší první schůzky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *