HLAVNÍ ZÁSADY BEZPEČNÉHO INTERNETU

HLAVNÍ ZÁSADY BEZPEČNÉHO INTERNETU

Pouštíte své dítě doma k počítači a zároveň na internet? Přemýšleli jste o tom, že byste měli Vaše dítě poučit o správném chování na internetu?

Z nedávného průzkumu analytické agentury Ipsos, který byl zpracováván pro společnost Microsoft, pouštějí rodiče své ratolesti na internet většinou již od sedmi let. Nejohroženější jsou zde přitom děti kolem desátého roku života. Rodiče ve 40% případů své děti nemonitorují, co zrovna na síti provádí.

Každý rodič by měl seznámit své dítě s desaterem správného a bezpečného používání internetu.

1.      Mějte přehled o tom, co Vaše dítě na internetu dělá, na jakých stránkách se pohybuje a co si prohlíží. Bavte se často s dětmi o jejich pohybu na internetu.

2.      Naučte děti, aby se Vám svěřili, když je něco, s čím se na internetu setkali, znepokojí.

3.      Poučte své dítě, aby uchovávaly důležitá data v tajnosti. Pokud dítě používá konverzační programy a vstupuje do komunikačních místností, dbejte na to, aby dítě v přihlašovacích jménech neuvádělo choulostivá data.

4.      Domluvte se s dítětem na zákazu poskytování telefonního čísla, adres a jiných soukromých údajů. Také by neměli povídat, kam chodí do školy, kdy jsou sami doma, a nebo kam si rády chodí hrát.

5.      Poučte dítě, že i na internetu se vyskytují zlí lidé, jako v normálním běžném životě a že by mělo rozeznávat, co je zlé a co dobré.

6.      Ujistěte se, že dítě se na internetu k ostatním chová slušně a připomeňte mu, že pravidla slušného chování platí na síti stejně, jako v životě.

7.      Vysvětlete dětem, že není legální kopírovat data, stahovat údaje a jiné. Přirovnejte takové počínání ke krádeži v obchodě.

8.      Dbejte, aby dítě vědělo, že se nesmí setkávat s přáteli, se kterými se seznámili jen na internetu a které Vy, jako rodič neznáte. Vysvětlete, že kamarád z internetu nemusí být tím, za koho se vydává.

9.      Promluvte si s dítětem o tom, že ne vše, co na internetu přečte a uvidí, musí být nutně pravda. Přesvědčte ho, aby v případě nejistoty přišel za Vámi s každou otázkou.

10.  Kontrolujte, co Vaše dítě na internetu dělá. Instalujte si pokročilé programy, které Vám pomohou filtrovat škodlivý obsah internetu, dokážou zablokovat určité funkce a monitorují činnost dítěte.